با این روش ساده پوست‌‌ خود را پاکسازی کنید

با این روش ساده پوست‌‌ خود را پاکسازی کنید
یکی از روش‌های مراقبت و رسیدگی به پوست پاکسازی صورت با بخور است که هم بدون هیچ عارضه‌ای باعث تمیزی و شادابی پوست شده و هم هزینه‌ی اندکی را در برمی‌گیرد.

به گزارش یورفان : به نقل از مجله ستاره، برای رسیدگی به سلامت و زیبایی پوست در روز می‌توان از روش بخور صورت استفاده کرد. بخور صورت با بخار آب، باعث پاکسازی پوست از آلودگی‌ها و بیرون آمدن هر نوع مواد ناخالص از منافذ پوست می‌شود. در این روش با استفاده از راه‌های مختلف و مواد پاک کننده می‌توانید لایه‌های سطحی پوست‌تان را برداشته و پوست زیر را تحریک به بازسازی کنید. به این ترتیب پوست جوان و شاداب جایگزین پوست مرده و کدر می‌شود. با پاکسازی صورت با بخور، به درمان جوش و آکنه نیز کمک شده و پوستی صاف را شاهد خواهید بود.

پاکسازی صورت با بخور
یکی از مراحل مهم در پاکسازی پوست استفاده از بخور آب داغ است. این روش کمک می‌کند منافذ پوست باز شده و چربی‌های اضافی به راحتی از آن خارج شوند. برای این منظور لازم است قبل از بخور دادن، پوستتان را تمیز کنید و تمام مواد آرایشی و آلودگی‌های روی پوست صورتتان را پاک کنید. سپس ۲ لیوان آب جوش را داخل یک کاسه متوسط بریزید و یک حوله روی سر خود قرار دهید. سرتان را با فاصله مناسب بالای ظرف آب جوش بگیرید طوری که حوله روی سرتان دور تا دور ظرف را بگیرد. مراقب باشید صورت‌تان را بیش از حد به کاسه نزدیک نکنید تا دچار سوختگی نشوید. ۱۰ دقیقه در این حالت بمانید و طی این مدت به آرامی با نوک انگشتان‌تان پوست صورت خود را ماساژ دهید.

انواع بخور برای پاکسازی پوست صورت
۱. بخور بابونه
برای پاکسازی عمقی پوست و درمان جوش‌های صورت می‌توانید ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری گل بابونه خشک شده به آب جوش اضافه کنید. بعد از اتمام بخور حوله را از روی سر خود برداشته و گل‌های بابونه را از داخل آب بیرون بیاورید و برای ۵ دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس صورت‌تان را با آب سرد بشویید و از یک کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید. برای نتیجه گیری بهتر باید این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

۲. بخور رازیانه
استفاده از رازیانه یکی از بهترین روش‌ها برای بستن شدن منافذ پوست است. اگرچه استفاده از بخور‌ها به طور کلی منجر به باز شدن منافذ پوست می‌شود، اما این بخور دو چندان در انقباض منافذ پوستی موثر است. برای استفاده از این بخور کافی است ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری برگ رازیانه خشک شده را درون آب جوش بریزید و از بخار این آب برای بخور دادن صورت خود استفاده کنید. استفاده از این بخور دوبار در هفته کافی است.
۳. بخور زنجبیل
این بخور نه تنها باعث شفافیت و شادابی پوست می‌شود بلکه به پاک سازی دستگاه تنفسی نیز کمک می‌کند. برای این منظور باید دو قاشق غذاخوری پودر زنجبیل را درون آب جوش بریزید. سپس روی سر خود حوله بیندازید و صورت‌تان را بالای ظرف بگیرید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه می‌توانید با کمک دستمال، جوش‌های سرسفید و سرسیاه خود را خارج کنید.

بخور رازیانه و زنجبیل
دیگر گیاهانی که می‌توانید برای بخور استفاده کنید عبارتند از:
چای سبز یا نعناع که استفاده آنها در بخور سبب انرژی‌بخشی آن می‌شود.
اسطوخدوس در بخور، به شما احساس آرامش خواهد داد.
اکالیپتوس در بخور، حس خنکی را ایجاد می‌کند.
ترنج در بخور موجب کاهش استرس می‌شود.

اگر می‌خواهید تنها از بخور آب جوش استفاده کنید بهتر است جهت استفاده ابتدا از بخور گرم استفاده کرده تا منافذ پوست باز و پوست برای جذب مواد تقویتی و انواع ماسک آماده شود و در نهایت از بخور سرد جهت بسته شدن منافذ پوست استفاده کنید.

استفاده از تونر یا ماسک صورت بعد از بخور
بعد از پاکسازی صورت با بخور، برای پاکسازی بیشتر پوست، یک پنبه را به تونر آغشته کرده و آن را به پوستتان بزنید. این کار را دو یا سه بار تکرار کنید و اجازه دهید کمی روی پوستتان بماند؛ و یا می‌توانید اگر وقت و حوصله اش را دارید یکی از ماسک‌های زیر را امتحان کنید.

استفاده از تونر بعد از بخور
برای بسته شدن منافذ پوست بعد از بخور می‌توانید مقداری آب لیموترش تاره و خیار رنده شده را برای ۵ دقیقه روی صورت قرار دهید. در آخر هم پوست خود را با آب سرد بشویید.
استفاده از ماسک خاک رس بسیار مناسب است. خاک رس را با آب مخلوط کنید و به آرامی روی پوست خود بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس صورت‌تان را با آب گرم بشویید.
سرکه سیب تونری طبیعی است. می‌توانید آن را امتحان کنید و نتیجه را ببینید. یک قاشق غذاخوری با یک استکان آب مخلوط شود و با پنبه بر روی صورت خود بکشید.
از روغن زیتون برای ماساژ صورت خود استفاده کنید. روغن زیتون علاوه بر مرطوب کنندگی به بازسازی سلول‌های پوستی کمک می‌کند.

و در آخر
خوب است بدانید که بخور صورت علاوه بر پاکسازی آبرسانی به پوست را هم انجام می‌دهد و باعث شادابی پوست می‌شود. فقط توجه داشته باشید به هیچ عنوان روی ظرفی که روی حرارت است بخور ندهید. بهترین زمان برای پاکسازی و بخور پوست شب‌ها قبل از خواب است. به این ترتیب پوست زمان کافی برای استراحت کردن دارد. انجام پاکسازی و بخور پوست بیش از چهار بار در هفته می‌تواند نتیجه عکس داشته و باعث نازک و چروک شدن پوست شود؛ پس نهایتا دو تا سه بار در هفته این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.