چیکار کنیم تا حین رانندگی نخوابیم؟

چیکار کنیم تا موقع رانندگی نخوابیم؟
با انجام چند ترفند ساده می‌توانید در سفر‌های تابستانی گرفتار خواب آلودگی نشوید و سفری شاد و ایمن داشته باشید.

به گزارش یورفان: فصل تابستان بهترین زمان برای تفریح و مسافرت است و بسیاری از خانواده ها این زمان را برای سفر انتخاب می کنند.

با توجه به اقلیم زیبای ایران بسیاری از خانواده‌ها سفر با اتومبیل را انتخاب می‌کنند اما باید توجه داشت که این سفر می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد و حتی به قیمت جان اعضای خانواده تمام شود.

فردی که مسئولیت رانندگی در سفر را به عهده می‌گیرد باید حتماً قبل از شروع سفر به میزان کافی استراحت کرده باشد و از مصرف داروهای خواب آور خودداری کند.

ما به شما چند ترفند با عنوان می کنیم که با اجرای آنها در طول سفر پشت فرمان خوابتان نمی برد و سفری ایمن خواهید داشت‌

قبل از سفر خوب بخوابید

اگر قصد دارید سفر طولانی‌مدت داشته باشید قبل از راه افتادن حداقل ۷ ساعت بخوابید چرا که خواب خوب به هوشیاری شما کمک می‌کند؛ محققان ثابت کردند افرادی که شب قبل از رانندگی کم می خوابند هوشیاری آنها تا یک سوم کاهش پیدا می‌کند.

از طرفی کم خوابی باعث می‌شود که فرد در طول رانندگی قدرت واکنش کمتری داشته باشد.

غذای سبک بخورید

وعده غذای شام قبل از رانندگی را بخوریم همچنین اگر سفر شما طولانی مدت است و در طول روز باید وعده غذایی مصرف کنید توصیه می‌شود که از مصرف مواد غذایی چون گوشت قرمز و کربوهیدرات که هضم سنگینی دارند اجتناب کنید.

مصرف مواد غذایی سنگین موجب بروز خستگی و احساس خواب آلودگی می‌شود.

صبحانه خوب بخورید

وعده صبحانه بسیار حائز اهمیت است و انرژی روزانه شما را تامین می‌کند همچنین به توانایی‌های روانشناختی و جسمی شما کمک می‌کند توصیه می شود که در صبحانه مقدار زیادی پروتئین و کربوهیدرات مصرف کنیم تا حداقل برای روز هوشیار باشید.

تهویه مطبوع در اتومبیل ایجاد کنید

رانندگی در آب و هوای گرم یا بدون تهویه به دلیل کاهش سطح اکسیژن موجب خواب آلودگی می‌شود و از طرفی قرار گرفتن در معرض گرمای شدید افزایش تنش، سرگیجه و حالت تهوع را به دنبال دارد.

هر دو ساعت ۱۵ دقیقه استراحت کنید

رانندگی طولانی مدت موجب خستگی و بر هم خوردن تمرکز می شود و به همین دلیل توصیه می‌شود هر دو ساعت رانندگی ۱۵ دقیقه توقف کنید و به ذهن و جسم خود استراحت بدهید.

با سرعت مطمئنه رانندگی کنید

رانندگی با سرعت بالا نیازمند هوشیاری و دقت بسیاری بوده و بر احساسات شما تاثیر گذار است همچنین موجب خستگی زودرس و افزایش خطر تصادف می‌شود.

ساعت ممنوعه برای رانندگی

بدن شما در بین ساعت ۲ تا ۵ صبح نیاز به خواب دارد به همین دلیل توصیه اکید این است که در این ساعات رانندگی نکنید چرا که خواب در این ساعات وارد سیکل عمیق می شود و سیستم عصبی شما به پایین‌ترین میزان عملکرد خود می‌رسد.

مصرف الکل و داروهای خواب آور ممنوع

مصرف الکل بر عملکرد اعصاب شناختی تاثیر می‌گذارد و استرس اضطراب را افزایش می‌دهد و موجب از دست دادن هوشیاری فرد می‌شود افزون بر این مصرف داروهای ضد افسردگی، قرص های خواب آور و ضد آلرژی نیز می‌تواند در کاهش هوشیاری موثر باشند.

تنهایی سفر نکنید

در صورتی که در طول سفر فردی همراه شما باشد سفر ایمن تری خواهید داشت چرا که او در صورت بروز خواب آلودگی می تواند به شما هشدار دهد همچنین نوبتی رانندگی کردن می‌تواند در کاهش خستگی تاثیرگذار باشد تا شانس تصادفات را کاهش دهد.

 

منبع : سایت باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.